Urządzając ogródek na balkonie, można mieć na względzie dobro środowiska i zasady ekologii. Wystarczy zamiast chemicznych, syntetycznych nawozów stosować zasilacze wyprodukowane z surowców naturalnych.
Oświetlenie balkonu
Czy jest coś piękniejszego od przyjemnej, letniej nocy? Aby również po zmroku cieszyć się ze swojego balkonu, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. W sklepach dostępne są przeróżne lampy solarne. Niektóre z nich włączają się po zapadnięciu zmroku i wyłączają się po wschodzie słońca. Lampy solarne są zasilane energią słoneczną, to znaczy codziennie za dnia ładują się światłem słonecznym, co pozwala na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. W lampach montowanych na zewnątrz można – podobnie jak we wnętrzach – stosować żarówki energooszczędne.Zwalczanie szkodników
Ogród na balkonie ma w porównaniu z ogrodem tradycyjnym tę zaletę, że pojawia się w nim mniej szkodników. Najczęściej nie docierają tu nawet najbardziej ciekawskie myszki ani trudne do zwalczenia nagie ślimaki. Nie brakuje jednak wszechobecnych mszyc. Aby nad nimi zapanować, nie trzeba jednak uciekać się do środków chemicznych. Na szczęście jest wiele bardziej przyjaznych dla środowiska metod, by rozprawić się z tymi uciążliwymi owadami. Jedną z nich jest zachowanie spokoju i odczekanie, aż mszycami zajmą się biedronki i muchy.Innym naturalnym sprzymierzeńcem jest plektrantus. Jest roślina balkonowa, którą sadzi się pomiędzy innymi sadzonkami. Wydzielany przez nią zapach skutecznie przegania szkodniki.
Zasadzanie
Przed rozpoczęciem sadzenia roślin potrzebne są balkonowe skrzynki. Skrzynka balkonowa o długości jednego metra wystarczy na około 4-5 młodych roślin. Jeżeli skrzynki balkonowe są wykonane z drewna, warto je wcześniej zakonserwować, pokrywając wewnątrz i zewnątrz olejem. Tak zabezpieczone skrzynki wytrzymają dłużej.Ważne jest również to, by nie oszczędzać na ziemi do kwiatów i kupić ziemię ogrodową, zawierającą wiele cennych substancji odżywczych.
Do zasadzenia na balkonie nadają się w zasadzie wszystkie rośliny, które nie wymagają wysokich temperatur. Zimą na balkonie mogą pozostać jedynie te z nich, które są odporne na działanie niskich temperatur. Bardzo dobry jest na przykład wrzos, rosnący od jesieni do wiosny.
Ważne jest również, by podczas obsadzania balkonu roślinami uwzględnić jego położenie. Większość kwitnących roślin balkonowych wymaga bezpośredniego nasłonecznienia w okresie wzrostu. Jeżeli dysponuje się balkonem od strony północnej, nie trzeba mimo to tracić nadziei na kwitnący ogród na balkonie. Begonie i fuksje zadowolą się również mniejszą ilością światła.
Na balkonie można uprawiać także warzywa, jak na przykład rzodkiewkę, sałatę i ziemniaki.
Doskonałe do balkonowych upraw są również zioła, których na co dzień używa się w kuchni.
Pielęgnacja roślin balkonowych
Odpowiednią porą na sadzenie cebulek kwiatowych jest jesień. W chłodnej ziemi rośliny te wytwarzają korzenie.Suche części roślin, nowe pędy oraz przekwitnięte pąki należy regularnie przycinać. Nowe pędy przycina się, ponieważ zabierają roślinie za dużo energii.
Do nawożenia roślin balkonowych idealne są fusy po kawie. Dostarczają one roślinom energii, nie obciążając środowiska. Do nawożenia jednometrowej skrzynki potrzeba około 2-3 garści fusów.