Oszczędzanie energii - wskazówka 1: Ustaw odpowiednio temperaturę wody!
Korzystasz z elektrycznego urządzenia do ogrzewania wody do mycia? Jeżeli masz przepływowy podgrzewacz wody, to możesz w prosty sposób zaoszczędzić na energii, ustawiając od razu temperaturę wody, jaką chcesz uzyskać. Dzięki temu zapobiegniesz dodatkowemu zużyciu wody i energii, jakie mają miejsce podczas regulowania ciepłoty wody za pomocą kurka w kranie, a więc dopuszczanie zimnej wody do zbyt ciepłej. Ustawiaj zawsze kurek w kranie na pobieranie zimnej wody. Gdy odkręcisz kran, podgrzewacz nie będzie się niepotrzebnie włączał.Gdy wyjeżdżasz z domu na dłużej, na przykład na urlop, pamiętaj o wyłączeniu na ten okres bojlera.
Oszczędzanie energii - wskazówka 2: Wymień stare urządzenia na nowe!
Czy wiesz, ile prądu zużywa właściwie twoja lodówka? Prawdopodobnie każdy wolałby tego nie wiedzieć. Jeżeli jednak masz wątpliwości, to warto sprawić sobie nowe urządzenie posiadające klasę zużycia energii A lub wyższą. Skorzystają na tym z pewnością i środowisko, i twój portfel. To samo dotyczy dwóch pozostałych, ogromnych pożeraczy energii – pralki i zmywarki. Używa się ich przecież bardzo często, więc mogą one pochłaniać ogromne ilości cennej energii. Jeżeli jest to możliwe, lodówka nie powinna stać tuż obok kuchenki, a najlepiej będzie, jeżeli ulokujemy ją w chłodnym miejscu, bo wtedy będzie zużywać mniejsze ilości energii.Oszczędzanie energii - wskazówka 3: Koniec z tradycyjnymi żarówkami – nadeszła era żarówek energooszczędnych!
Nie można zapomnieć o zastosowaniu żarówek energooszczędnych. Często odkłada się przejście na żarówki energooszczędne, ponieważ cena ich zakupu jest droższa od tradycyjnych. Warto jednak zainwestować, gdyż w efekcie się zaoszczędzi, ponieważ żarówki energooszczędne mają znacznie dłuższą żywotność i zużywają znacznie mniej energii od swoich tradycyjnych poprzedniczek. Żarówki energooszczędne można kupić w każdym sklepie z lampami. Nie ma w zasadzie powodu, by wahać się z wymianą żarówek na energooszczędne. Świetnym rozwiązaniem może być stopniowa wymiana przepalonych żarówek.Oszczędzanie energii - wskazówka 4: W domu jest za gorąco? Sprawdź działanie pompy centralnego ogrzewania!
Ogrzewanie domu może też pochłaniać nadmierne ilości energii, jeśli pompy centralnego ogrzewania nie są dobrze wyregulowane. Warto więc sprawdzić posiadaną pompę również pod kątem zużycia energii.Oszczędzanie energii - wskazówka 5: Wystarczy wszystko wyłączyć z sieci!
Jeśli chodzi o sprzęt telewizyjny, nie można pominąć faktu, że telewizory plazmowe zużywają więcej prądu niż odbiorniki LCD. Poza tym zużycie energii elektrycznej jest tym większe, im większy jest telewizor.Dużo energii marnuje się również poprzez pozostawianie urządzeń na czuwaniu. Gdy zamierza się wyłączyć telewizor, warto więc zamiast sięgać po pilota, wstać i przejść się kilka metrów do telewizora, by wyłączyć go za pomocą wyłącznika (i zapobiec przy okazji zakrzepicy).
Niektóre urządzenia, jak na przykład lampka nocna, golarka, elektryczna szczoteczka do zębów czy toster, mimo iż są wyłączone, nadal pobierają prąd z sieci. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się listwy z wyłącznikiem. Wyłączając listwę, odcina się dopływ prądu, a w rezultacie urządzenia nie pobierają już prądu z sieci elektrycznej.