Listy dla Ziemi. Napisz swój list!

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne dla życia na Ziemi jest czyste powietrze. Są jednak tacy, którzy oczywiście wiedzą, że zanieczyszczenia są szkodliwe również dla ludzi, a mimo to dokładają do nich swoje trzy grosze.

Akcja Listy dla Ziemi pod hasłem Czyste powietrze – zdrowy człowiek

Dlatego Fundacja Arka, organizując tegoroczną akcję „Listy dla Ziemi”, chce poprzez najmłodszych, którzy często lepiej rozumieją problem, uzmysłowić dorosłym, że w walce o czyste powietrze ogromną rolę odgrywają codzienne działania.

Plakat_Listy_dla_Ziemi_2014

Akcja pisania listów przez dzieci w szkołach i przedszkolach pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek” odbędzie się w dniach od 18 do 30 kwietnia 2014 r. Weźmie w niej udział aż 200 000 młodych Polaków, którzy napiszą swoje Listy dla Ziemi, a następnie odczytają je w swoich domach i zachęcą swoich najbliższych do podjęcia trzech zobowiązań, które pomogą zadbać o czyste powietrze na Ziemi a tym samym o przyrodę i zdrowie człowieka. Dotrzymania zobowiązań pilnować będzie mianowany przez daną rodzinę domowy Strażnik.

Pisanie Listów dla Ziemi poprzedzą lekcje, przedstawienia, happeningi, wycieczki i przemarsze, które pomogą zapoznać się dzieciom z ideą planowanej akcji.

IMG_2598

Akcja będzie równolegle prowadzona na Facebooku, a najciekawsze listy wezmą udział w konkursie. Aby poczytać listy i śledzić na bieżąco wydarzenia wystarczy polubić fan page akcji, klikając przycisk „Lubię to”.

Codzienne działania mają ogromne znaczenie!

Powietrze na Ziemi zanieczyszczają nie tylko wielkie fabryki i transport towarowy, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe, samochody i często małe firmy.

Problem niskiej emisji
Wiele z domów, kamienic i bloków posiada przestarzałe instalacje grzewcze, które zużywają dużo materiałów grzewczych, nie mówiąc o tym, że niedocieplone budynki powodują straty ciepła. Tak zwana „niska emisja” stanowi tak duży problem, że w niektórych miastach zaczęto przymuszać mieszkańców do zmiany systemów grzewczych na bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Kłopot jest bowiem w tym, że w piecach nie tylko pali się tani opał, jak miał i węgiel, lecz również wszystko, co się da – meble, plastiki, papier, odzież a nawet opony, z których uwalniają się bardzo szkodliwe dla zdrowia substancje, które potem wszyscy wdychamy. U mnie na osiedlu jest to ogromny problem, gdyż zimą w godzinach popołudniowych i wieczornych nie da się wyjść na spacer ani przewietrzyć domu, bo dym aż gryzie w gardle. A potem się dziwimy, że w okolicy dzieci chorują albo ktoś umiera na raka płuc…

Aby ograniczyć niską emisję, należy przede wszystkim zastanowić się nad konsekwencjami swoich czynów, zanim wrzuci się coś do pieca. Jeżeli natomiast przyczyną palenia wszystkiego, co się da są koszty opału, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania grzewcze, które są koniec końców opłacalne. Docieplenie budynku, wymiana okien, rur i grzejników oraz pieca daje wymierne korzyści na kolejne lata. Dla oszczędności, środowiska a przede wszystkim zdrowia najbliższych warto się zatem postarać…

Transport samochodowy
Kolejny problem w kontekście walki o czyste powietrze stanowi transport samochodowy. Emisję spalin można ograniczyć jeżdżąc jak najbardziej ekologicznym autem, ale również wykorzystując je odpowiednio i rezygnując z niego, gdy nie ma konieczności takiego transportu. Warto zatem jeździć do pracy jednym samochodem z kilkoma osobami a nie osobno, korzystać z publicznych środków transportu oraz jeździć rowerem lub chodzić pieszo, gdy tylko jest to możliwe.

Zieleń wokół nas
Poza ograniczeniami i zmianą nawyków warto również zadbać o zieleń wokół nas. Drzewa i krzewy produkują tlen, ale także pochłaniają i neutralizują wiele zanieczyszczeń, dlatego są tak dla nas ważne. Warto jest więc mieć zamiast betonowego ogrodzenia żywopłot czy szereg drzew przy płocie.

W miastach trzeba dbać o to, by było jak najwięcej zieleni i oaz dla flory oraz fauny. Istotnym aspektem kompleksowych działań jest ponadto tak zwany zrównoważony rozwój, który pozwala rozwijać się cywilizacji z jednoczesną dbałością o środowisko.

Pamiętajmy, że czyste powietrze to podstawa zdrowia ludzi. Jeżeli tylko macie ochotę, weźcie udział w akcji Fundacji Arka Listy dla Ziemi. Bardzo Was do tego zachęcam:-)

PS: Akcja Listy dla Ziemi jest organizowana przez Fundację Arka i pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Swój udział w jej dofinansowaniu mają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego oddziały w Katowicach i we Wrocławiu. Partnerami akcji są również Lasy Państwowe i PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza.

Informacje, zdjęcia i plakat: Fundacja Arka – materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Artykuł napisany dnia 25.03.2014 o godz. 12:21 i należy do kategorii Akcje ekologiczne, Działania ekologiczne, Edukacja, Edukacja ekologiczna, Ekologia na co dzień, Ekologiczny styl życia, Konkursy, Ogólna, projekty i akcje społeczne.
Komentarze do tego wpisu możesz śledzić, korzystając z czytnika kanałów RSS 2.0. Możesz dodać komentarz lub wstawić link Trackback do swojej strony.

1 komentarz na temat “Listy dla Ziemi. Napisz swój list!”

  1. DobraWentylacja (12.05.2014 um 09:23):

    Piękna inicjatywa 🙂 nie tylko dla ludzi mieszkających w coraz modniejszych eko-domach.

Skomentuj wpis